Blog
En Başarılı Blogların Sırrı

En Başarılı Blogların Sırrı

pin up uz

Teknolojinin gelişmesi ile her alanda olduğu gibi reklam sektöründe de köklü değişimler meydana gelmiştir. Bu değişim müşterilerin veya hitap edilen kitlelerin ilgisini çekme yöntemlerini de kapsamaktadır. İnternet, akıllı telefonlar, arama motorları, sosyal medya platformları insanların ve şirketlerin kendilerini tanıtabilmelerine imkân sağlamaktadır. Bundan 20 yıl öncesine kadar gazete ilanları büyük kitlelere ulaşmayı sağlarken artık daha çok web siteleri, sosyal medya aracılığı ile gerçekleşmektedir. İnsanlar bilgi edinmek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla daha çok internetteki veri tabanlarını kullanmaktadır. En başarılı blogların sırlarını sizlerle paylaşmadan önce bloğun ne olduğunu açıklayalım; 

<a href=”https://www.freepik.com/free-photo/online-blog_17056993.htm?query=blog”>Image by rawpixel.com</a> on Freepik

BLOG NEDİR? 

Kişilerin belirledikleri alanlarda edindikleri bilgi, düşünce ve deneyimlerini sosyal medya hesapları, web sitesi vb. araçlarda yayınlayarak insanlara ilettiği içerikler olarak tanımlayabiliriz. Son dönemde insanların bilgiye ulaşmak ya da herhangi bir olay hakkında bilgi edinmek için internet sitelerini kullanması blog sayfalarındaki yazılara daha çok ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır. Öyle ki kurumsal şirketler veya girişimciler reklam yapmak için bu platformdan faydalanmaktadır.

BLOG YAZILARINDA EN ÇOK YAPILAN HATALAR NELERDİR?
 1. İçerik oluştururken gereksiz, karmaşık dil kullanılması
 2. Başlığın özensiz, konu ile ilgisiz seçilmesi
 3. SEO uyumlu başlıklar oluşturmamak
 4. Yazı içeriklerinin özgün olmaması
 5. Yazım hatalarına dikkat etmemek
 6. Yazı içeriğinin güncellikten uzak olması
 7. Anahtar kelime kullanılmaması veya çok kullanılması

Bloğumuzun diğer bloklardan daha başarılı olabilmesi için bazı öneriler aşağıda başlıklar halinde verilmiştir.

<a href=”https://www.freepik.com/free-photo/seo-website-development-data-network-concept_17432668.htm#query=seo%20blog&position=7&from_view=search”>Image by rawpixel.com</a> on Freepik
 1. Blog yazılarınızdaki içerik: Bloğunuzda yazacağınız yazılarda samimi, sade, karmaşık olmayan bir dil kullanmanız okuyucularınız açısından daha kolay anlaşılmaya imkan sağlayacaktır. Ayrıca içerik aktarımı sırasında okuyucularınıza yönelik cümleler kurmanız sizi diğer bloglardan ayıracaktır.
 2. Arama motoru optimizasyonu: İnternet kullanımında kullanıcılar arama motorları üzerinden aratarak bilgi ya da işlem yapmaktadır. Bloğunuzda paylaştığınız içeriği okumaya ihtiyacı olan insanların yazınızı arama sonuçlarında üst sırada görebilmeleri için gereklidir. Diğer bir ifade ile arama motoru sonuçları içerisindeki trafikte önde olmayı sağlar. Yazınızın arama motoru optimizasyonu ne kadar yüksek ise arama sonuçlarında o kadar önde olur daha çok tıklanma ve okunma sayısına ulaşır.
 3. Başlık seçimi: Bloğunuzda paylaşacağınız bir konu ya da içeriği belirlediğinizde onu en güzel ve ilgi çekici başlık ile yayınlamalısınız. Hem okunduğunda içerik hakkında bilgi veren hem de okuyucu etkileyen bir başlık sizi bir adım daha öteye taşır. Ayrıca başlık seçimlerinde arama motoru optimizasyonuna dikkat etmelisiniz. 
 4. Giriş bölümü: Başlık sonrasında okuyucunun bilgi edinmek için ilk okuyacağı cümleler olduğu için kısa ve öz yazılmalıdır. Ayrıca yazı hakkında okuyucunuzun ilgisini çeken ipuçları barındırması sizi diğer  blog yazılarından ayıracaktır.
 5. Tasarım: Mevcut yazılarımızı web siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığımıza göre hitap edilen kitleye uygun tasarım üretmek de kaçınılmaz olacaktır. Tasarımdan kastedilen sadece görsel değil hem mobil hem de web sitesi kullanımına uygun kullanıcı deneyimi arttırıcı, ilgi çekici blog sayfaları oluşturmaktır. Eğer bu özellikleri taşıyan bir bloğunuz var ise tebrikler rakiplerinizden bir adım daha öndesiniz.
 6. Hitap ettiğiniz kitle ile etkileşim: Yazılarınızı kendi dilinizden okuyucularınıza aktarmak ve daha çok insanın sizin yazılarınızı okumasını hedefleyerek yazıyoruz. Bloğunuzdaki yazılara hedef kitlenizin daha kolay ve çabuk ulaşabilmesini amaçlıyoruz. Bunun için özellikle yazılarınızın sosyal medya platformlarında adınız ile paylaşılabilir olmasını ve yazılarınızın altında yorum eklenebilmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum sizin bloğunuzu takip eden insanların bir kişilik kazanarak topluluk olmasını sağlayabilir Ayrıca sosyal medya üzerinden yapılan paylaşım ve yorumlar arama motoru optimizasyonunu arttıracaktır.
Share with

Bir cevap yazın