Blog
Kurumsal Blog Yazarlığı: Ne Yazmalı? Nasıl Yazmalı?

Kurumsal Blog Yazarlığı: Ne Yazmalı? Nasıl Yazmalı?

pinup

Şirketiniz için kurumsal bir blog hazırlamaya karar verdiniz ve eğer sizler için en uygun yazar ekibini arıyorsanız sizlere topukluklavye.com olarak hizmet sunmaya hazırız.

Blog içeriğinin  kalitesi firmanızın açık ve samimi olmasını sağlayarak güvenilirliğine katkı sağlayacaktır. Blog sürecinin en başında birkaç soru ortaya çıkıyor: Nasıl başlarsınız? Bloğunda ne yazıyorsun? Okuyucularınız için en iyi format hangisidir?

Bloglama Sürecinde Nelere Dikkat Edilir?

Blog sürecini planlama ve hazırlama süreci ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Blog ile web sitesi arasındaki farka değinerek konumuza devam edelim. Bir web sitesinde firmanın genel bilgileri, ürünleri, faaliyet alanı ve çalışanlar gibi içerikler yer almaktadır. Oysa ki blog içeriğinde uzmanlık bilgileri samimi şekilde ifade edilir ve görüşler paylaşılır. Böylece kullanıcılarla gayri resmi iletişim kanalı oluşmaktadır.

Blog sürecinin en önemli aşamalarından biri blog ekibinin seçimidir. Firmanızı doğru şekilde yansıtan doğal ve benzersiz içerik üretilmesi önemlidir. Sonraki aşamalar şöyledir:

Kurumsal Blogun Hedef Kitlesi ve İhtiyaçları Nelerdir?

Bir pazarlama aracı olan bloglama sürecinin planlanmasında hedef kitlenin incelenmesi en önemli aşamalarından biridir. Web sitenizi zaten kimin takip ettiği, kimin için yazacağınız ve kimin ilgisini çekmek istediğinizi belirlemek gerekir. Bu aşamadan sonra şu sorulara yanıt bulmanız daha kolay olacaktır.

 1. Konu ve başlıklar ne olmalı?
 2. Blog nasıl yazılır ?
 3. Kurumsal bir blogda ne yazmalı?
 4. Blog nasıl tanıtılır ?

Bu soruların yanıtlarına kısaca değinelim.

1. Konu ve Başlıklar Ne Olmalı?

Blog yazılarına ne yazmalı? Sorusunu yanıtladığınız bu aşamada, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun olabilecek konu başlıkları seçimi yapılır. Konu başlıkları ilgi çekici olmalıdır.  Kullanıcıların ilgisini ne çeker? Kullanıcılar en çok neyi merak etmekte? Soruları ile karşı karşıya kaldığınızda arama motorlarındaki popüler arama içeriklerinden yararlanabilirsiniz. Arama motoru (SEO) istatistiklerini inceleyerek anahtar kelimeleri barındıran başlıklar oluşturabilirsiniz.

Günümüz kullanıcıları soru şeklinde arama yapmaktadır. Hedef kitlenize ait soru ifadelerini de başlık halinde kullanarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

2. Blog Nasıl Olmalı?
 • Başlıklarınızı oluşturduktan sonra içerik üreticinin o başlıkla ilgili bilgi, beceri ve tecrübelerini yazıya dökme biçimi önemlidir. Kurumsal blogunuzun tarzı ne olmalı? Samimi, doğal, kolay anlaşılır yazılar çıkarmak bu aşamada önemli olmaktadır. Kurumsal blog ekibinizle bu konudaki beklentilerinizi ifade edebilirsiniz. 
 • Sorulara verdiğiniz yanıtları grafik ve tablolarla destekleyebilirsiniz.
 • Soruları derinlemesine yanıtlamaktan çok firmanın yaptığı işi temel düzeyde anlatan içerikler hazırlanmalıdır. Buradaki  amaç uzmanlığı olmayan ama öğrenmek isteyen kişilere klavuzluk ederek temel bilgi oluşturmaktır.
 • Röportajlar ile ilk elden bilgi sunumu gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle okuyucularda daha güvenilir  kurumsal blog algısı oluşturabilirsiniz.
 • Kurumsal bloğunuz sektörünüze ait güncel araştırma ve inceleme çalışmalarını da içermelidir. Böylelikle okuyucuya ,firmanızın alanında uzman ve gelişmeleri takip ettiğini dolaylı olarak ifade edersiniz.
 • Firmanıza ait ürünlerin fotoğraf, video ve metinsel ifadelerine de yer verebilirsiniz. Web sayfanızda bilgiler yer alsa da yoruma açık olan blog içeriği ile olumlu deneyimleri paylaşma fırsatı sunabilirsiniz.
 • Müşteri hikayelerine yer verebilirsiniz. Genelde tüketiciler bir başka müşterinin deneyimlerini merak eder. Ürününüzü, firmanızı veya hizmet kalitenizi vb. anlatan deneyimler sunabilirsiniz.

3. Kurumsal Bir Blogda Ne Yazmalı?
 • Doğru bir içerik planlaması yaparak sürece başlayabilirsiniz.
 • Blog içeriğindeki bilgilerin uzun paragraflar içermesi yerine ara başlıklar ile okuyucunun merakını artırabilirsiniz. Böylece içeriğin tamamını okumasını sağlamak önemlidir.
 • Ayrıca blog içeriğinizin kaç kelimeden oluşacağı belirlenmelidir. Hedef kitlenizi sıkmayacak şekilde çok uzun olmamalı veya konuyla ilgili içerik bilgisinin yeterince sunulamayacağı kadar kısa olmamalıdır. Kurumsal blog içeriklerinde kelime sayısı konuya göre değişiklik gösterebilir.
 •  Önemli olan az ve öz bilgi içeriği ile net ifadeler kullanılmasıdır. Bazen konu içeriği uzaması durumu söz konusu olabilir. Kurumunuzun belirlediği başlığın özelliğine göre blog içeriği şekil alacaktır.
4. Kurumsal Blog Nasıl Tanıtılır?

Bir blog sayfanızı oluşturdunuz ama kendi kendine gelişmesini beklememelisiniz. Çeşitli kanallar aracılığıyla tanıtımlar yapmalısınız. Okuyucu kitlenizi artırmak için mevcut ve potansiyel çevrenizle iletişime geçmelisiniz.  Tanıtım için yapılabilecekler şöyle örneklendirilebilir;

 • E-posta mesajları ile duyuru yapmak,
 • Sosyal medya platformlarında paylaşım sağlamak,
 • Influencerlar aracılığıyla reklamlar yapmak. Hedef kitlenin genç olması durumunda popüler kişiler aracılığıyla reklam yapabilirsiniz.
 • Blog sayfanızın içeriğini birden fazla dil seçeneği sunmak.
Pile of 3D Popular Social Media Logos

Özenle planlama yapmak, içerik kalitesine önem vermek ve firma bloglarını duyurmanın önemini yukarıdaki başlıklarda sizlere açıklamaya çalıştık. topukluklavye.com ile siz de özenli ve profesyonel kurumsal blog sahibi olabilirsiniz.

Share with

Bir cevap yazın