Blog
Kurumsal Blogların Ne Avantajı Var?

Kurumsal Blogların Ne Avantajı Var?

pin up

Teknolojik gelişmeler insanların birçok alandaki görüş ve davranışlarını değiştirdi. İnsanlar,  bilgi edinmenin yanı sıra internet ağından faydalanarak farklı ihtiyaçlarını karşılama yolunu tercih eder hale geldiler. Özellikle Covid -19 salgını ile hayatımıza giren pandemi şartları, e-ticaret şirketlerinin uygulama ve web siteleri üzerinden yapılan satışlardaki kampanyalar günümüzde insanları online (çevrimiçi) alışverişlere yönlendirmektedir. Kişisel, seyahat, moda blogları olduğu gibi kurumsal firmalarında müşterileri ile daha rahat etkileşim kurabilmek adına blog sayfaları bulunmaktadır.  Online alışveriş yapan müşteriler ürünü göremediği ve satış elemanlarından direkt bilgi alamadıkları için ürüne ait ayrıntılı bilgi edinmek ister. Ayrıca ürünü satın alan diğer müşterilerin yorumlarını da çok önemser.  Peki, günümüzde potansiyel müşterileriniz bir ürüne ihtiyacı olduğuna karar verdiğinde onu elde etmek için ne yapar? Tabi ki arama motorunda o ürünü aratır. Eğer sizin kurumsal bloğunuz yeterince başarılı ve güncel ise tebrikler potansiyel müşteri kazanma yarışında öndesiniz. Kurumsal blogların avantajlarından bahsetmeden önce siz okuyucularımıza bloglar hakkında kısa bir bilgi verelim;

Blog Nedir?

Kişi veya kurumların kendilerine ait haberleri, bilgi ve deneyimlerini web siteleri veya sosyal medya aracılığı ile okuyucularıyla paylaşmak amacıyla oluşturdukları alanlardır. Blog ile kişi veya kurumlar hedef kitlelerine daha çok ulaşmaktadır. Yazılarınız ne kadar çok kişi tarafından okunursa o kadar çok kişiye ulaşmış olursunuz.  

Blog Çeşitleri Nelerdir?

Bloglar;

 1.  Yazarların kişisel bilgi, deneyim ve günlük hayatını okuyucularına anlattığı kişisel blog
 2. Kurumların uzmanlık alanlarını, ürünlerini, hizmetlerini ve kendilerine ait haberleri paylaştıkları kurumsal blog.
 3. Belirli bir konuda uzmanlığı olan kişilerin uzman oldukları alanda yazılar paylaştığı temasal blog,
 4. Bloğa ait bir üyelik sistemi ve yöneticisi (admin) bulunan okuyucuların üye numarası ve şifreye giriş yapabildiği topluluk blogları,
 5. Gezi alanında kendini geliştiren yazarların seyahatleri  sırasında edindiği bilgi  ve deneyimleri okuyucuları ile paylaştığı seyahat blogları,
 6. Geçmiş yıllara göre sosyal medya ve internet kullanımı moda kavramının daha çok insana ulaşmasını sağlamaktadır. Moda sektöründeki değişim ve trendlerin yayınlandığı moda blogları olmak üzere bloglar sınıflandırılabilir.
Kurumsal Blog Nedir?

İş dünyasının profesyonel yapısının hakim olduğu bir blog türüdür. İnternet çağında şirketler müşterilerine ulaşabilme reklam ve tanıtım yapabilmek için bloglardan faydalanmaktadır. Kendi ürün ve hizmetlerini SEO uyumlu başlık ve içerikler ile yazılar aracılığı ile daha çok potansiyel müşteriye ulaşmayı amaçlamaktadır. Kurumlar bloglarında sade ve samimi dil kullanarak ilgi çekici içerikler yayınlamaktadır. Ayrıca kurumlar blog aracılığıyla müşterileri ile bağ kurabilmekte onların ihtiyaçlarını tespit edip kendilerini geliştirebilmektedir. 

Kurumsal Blog Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle oluşturmak istediğiniz bloğun amacını, hedefini ve stratejinizi belirleyin, hangi platformda blog açacağınıza karar verin, size uygun hosting ve domain satın alın, Kendinize özgü blog tasarımı yapın, Yazılarınızın SEO (arama motoru optimizasyonuna) uyumlu olmasını sağlayın. Kurumsal bloglar kişisel bloglardan farklı olarak daha profesyonel olmalıdır. Bloğunuzda yayınlanan yazıların kurumunuzu tanıtmak için büyük bir fırsat olduğunu unutmamalısınız.

Kurumsal Blogların Avantajları
 1. Kurumsal bloğunuz kurumunuzu sizi hedef kitlenize daha çok yaklaştırır.
 2. Etkili başlık ve içerik seçimi ile okuyucuların ilgisini çeker. 
 3. Web sitenizin internet ağındaki trafik yoğunluğunu arttırır. Başka bir ifadeyle bloğunuz ne kadar tıklanırsa o kadar potansiyel müşteriye ulaşır ve pazarlama alanındaki başarınız artar.
 4. Bloğunuzdaki yazılara yapılan yorumlar ve paylaşımlar yeni müşterilere hitap edebilirsiniz.
 5. Bloğunuzun sosyal medya hesaplarında paylaşıma açık ve yorum yapılabilir olması insanlar ile kurumunuzun iletişim kurmasını sağlar ve bu durum size güvenilirlik kazandırır.
 6. Yeni yatırımcılar ve ortak bulmanızı kolaylaştırır.
 7. Bloğunuzdaki insan trafiğinden faydalanarak güncel konularda bilgi paylaşarak alanınızda lider olduğunuzu göstermenize yardımcı olur.
 8. Kurumsal bloğunuzu arama motoru optimizasyonu (SEO) uyumlu hale getirdiğinizde arama sonuçlarında sitenizin üstte çıkmasını sağlar. Bu durumda daha çok tıklanma ve potansiyel müşteri edinmeyi beraberinde getirir.
 9. Bloğunuzun ziyaretçi sayısı arttıkça markanız daha çok bilinir hale gelir.
 10. Arama motoru optimizasyonunu sağlamak için kurumunuzu ve yaptığınız işi anlatan doğru sözcüklerle anahtar kelimeler oluşturmanızı sağlar. 
Share with

Bir cevap yazın